Elektronická zabezpečovací signalizace - EZS
EZS - Elektronická zabezpečovací signalizace slouží k ochraně majetku a osob.
Pro koho je EZS určeno
- rodinné domky
- obchody
- kanceláře
- rozsáhlé a náročné aplikace v průmyslu
Co Vám EZS přinese
- okamžité odeslání informace o narušení prostoru na PCO
- rychlý přenos poplachových zpráv i na Váš mobilní telefon
- minimalizace Vašich rizik a ztrát právě díky okamžité informovanosti
- nižší pojistné nebo vyšší plnění pro Vás při škodní události (u většiny pojišťoven)
Jak EZS funguje
EZS zaregistruje každý pokus o neoprávněné vniknutí do střeženého objektu.
Tuto informaci předá na předem určená místa buď rádiovými prostředky, po telefonních linkách, přeš GSM bránu nebo prostřednictvím sítě LAN/WAN.
Takovým místem může být služebna policie nebo strážní služby vybavené pultem centrální ochrany (PCO), odkud je pak zorganizován výjezd zásahové jednotky.
Informaci o vzniklém alarmu můžete dostat také na Váš mobilní telefon nebo telefony Vašich sousedů.
Srdcem a řídící jednotkou každého systému EZS je ústředna, jejíž velkost a výkon volíme s ohledem na velikost střeženého objektu. Ústředny jsou schopny obsluhovat různé množství smyček, na kterých jsou připojena koncová zařízení. Podle očíslování a popisu smyček jsme schopni v případě vyhlášení alarmu stanovit, ve kterém místě střeženého objektu došlo k narušení a vyhlášení poplachu.
EZS může mít další funkce jako jsou např. hlídání vzniku požáru, úniku plynu, zaplavení a dalších stavů v objektu. EZS navíc hlídá i sama sebe a poplach je tak vyhlášen i při pokusu o sabotáž na jednotlivých komponentech. Proti výpadku elektrického proudu je EZS chráněna záložním zdrojem. Při dlouhodobém výpadku napájení je následně rovněž vyhlášen poplach.
Celý systém lze jednoduše a intuitivně ovládat pomocí přehledné klávesnice nebo prostřednictvím bezdrátových vysílačů či přístupového systému (ACS/ID). Může také aktivně spolupracovat i s kamerovým systémem
Bezdrátový systém
V objektech, kde není vhodné provádět kabeláž, je možno instalovat bezdrátová zařízení, která mají stejné funkční vlastnosti jako „konvenční“. Každé koncové zařízení je vybaveno vysílačem na baterii. Vysílače pracují v úsporném režimu a ústředně signalizují stav baterií. Výdrž baterií se značně liší dle použitého systému. Výdrž baterií lez do jisté míry ovlivnit i zkušenostmi z instalací. U námi používaných systémů DSC se průměrná životnost akumulátorů v koncových prvcích pohybuje okolo 5-ti let. Není vyjímkou i instalace, kde akumulátory vydrží až fantastických 9 let!
Trendy
Mezi nejmodernější trendy lze zařadit spojení systémů EZS, EPS, CCTV, Docházky a přístupu v jeden systém. K tomu slouží integrační software. Přenos informací do centrály je řešen prostřednictvím RS 232 nebo sítí LAN/WAN. V takovém případě lze na monitoru PC sledovat např., kde vznikl požár nebo poplach, kdo prošel dvřmi, sledovat obraz z kamer apod.
Několik mýtů o EZS
EZS má složité ovládání
Ovládání EZS (alarmu) je stejně tak jednoduché jako např. zadání PIN do mobilního telefonu. Alarm při odchodu z objektu zapnete pouhým delším podržením jediného tlačítka nebo – při použití přístupových systémů – například přiložení čipu ke čtečce. Při příchodu odblokujete alarm zadáním čtyř místného kódu naprosto shodně jako je tomu např. právě u zmiňovaného mobilního telefonu, nebo při výběru z bankomatu. Navíc budete při příchodu do objektu upozorněni pískáním, abyste nezapomněli zadat na klávesnici přístupový kód.
EZS (alarm) každou chvíli zbytečně houká
Ano, to se může stát. Ale pouze u špatně nastavených a navržených nebo neudržovaných systémů.
Nastavení není nikterak složité, ale servisní technik, který nastavení provádí musí mít určité zkušenosti. Podobně je tomu i s navržením sytému a to zejména z hlediska rozmístění detektorů (čidel) EZS. Údržbou se zde myslí i takové věci jako občasné ometení pavučin či ochrana čidel při malování apod.
Zabezpečovací zařízení, které nefunguje, jednoduše nemůže plnit svoji funkci a vaše investice do něj byla vynaložená naprosto zbytečně.
Zde je důležité si uvědomit potřebu správné nastavení signalizace, které se projeví houkáním sirény. Pokud bude u vás či v okolí několikrát do týdne houkat siréna EZS, vy i vaše okolí vůči tomuto signálu otupíte.
Což se mlže negativně projevit třeba právě v případě, kdy siréna u vaší EZS bude houkat „na ostro“. Proto doporučujeme vzájemnou vnímavost a komunikaci s okolím – se sousedy ohledně vaší příp. jejich EZS.
Alarm stejně nikdy nechytí zloděje
To je naprostá pravda. K tomu alarm, resp. EZS ovšem neslouží. EZS především zabraňuje, případě komplikuje potenciálním zlodějům a jiným narušitelům střeženého prostoru vstup do objektu. Úkolem EZS je upozornit na situaci, kdy se zloděj, resp. narušitel střeženého prostoru, pokouší překonat instalované mechanické ochrany jako jsou dveře, zámky či bezpečnostní skla.
Pokud chcete zloděje chytit, pak si najměte ochranku.
Alarm stojí moc peněz
Absolutní výše investice, kterou vynaložíte za EZS se může zdát relativně vysoká. Srovnejte ji ale s hodnotou majetku, který taková EZS chrání.
Investice ve výši dvaceti až třiceti tisíc korun do kompletní sestavy EZS (řídící jednotka, siréna, detektory/čidla pohybu a záložní baterie) se v ceně novostavby projeví v celkovém rozpočtu jen v řádech desetin či jednotek procent. Mnohdy vyjde EZS levněji, než dnešní TV přijímače nemluvě o ceně kuchyňské linky a jejím vybavení.
Stupně zabezpečení
Stupně zabezpečení stanoví ČSN a oborové předpisy pojišťoven.
Orientační rozdělení stupňů zabezpečení jsou následující
- Stupeň 1: Nízké riziko (garáže, chaty, byty, rodinné domy, strojovny)
- Stupeň 2: Nízké až střední riziko (komerční objekty)
- Stupeň 3: Střední až vysoké riziko (zbraně, ceniny, informace, narkotika
- Stupeň 4: Vysoké riziko (zejména objekty národního a vyššího významu)
Třídy EZS
Podle spolehlivosti, účinnosti a zapojení se EZS dělí do čtyř tříd. Do nejnižší třídy se řadí zajištění pouze vstupů do střeženého prostoru jednoduchými magnetickými spínači na dveřích a oknech.
Nejvyšší třída je pak naopak určená například pro banky. V nejvyšší třídě se již používají zdvojená čidla se snímáním prostoru na dvou různých principech a kombinace více typů čidel v jednom střeženém prostoru. Například magnetické spínače na dveřích, duální prostorová čidla, duální čidla detekující tříštění skla a tlaková čidla v podlaze.
Procentuální zastoupení jednotlivých druhů vloupání do domů a bytů:
- Přes vchodové dveře 20 %
- Vyzvednutím pantů, nebo poškození rámů 55%
- Vniknutím přes více či méně otevřená okna 11%
- Vniknutí rozbitím skleněné výplně uzavřeného okna 8%
Poptávkový formulář
Zašlete nám ke zpracování nezávaznou poptávku.
Aktuality
Obchodníci ročně přijdou až o 9 miliard korun
Počty krádeží v českých obchodech razantně narůstají. Obchodníci ročně přijdou až o 9 miliard korun. Počty krádeží v českých obchodech razantně ...
Profi alarm nebo levná sada?
PROFI alarmy vs. levné sady Jistě jste se setkali při výběru EZS s levnými GSM sadami. V čem je jejich nevýhoda? Po dokončení stavby a zařizování ...
Povinnosti správce kamerového systému
Jaké jsou povinnosti správců provádějících zpracování osobních údajů pomocí kamerových systémů? Úřad pro ochranu ...
Reference
Město Dvůr Králové nad Labem
Rozšíření MKDS ve Dvoře Králové
Dítě Logistic s.r.o.
CCTV - kamerové systémy
AKT plastikářská technologie s.r.o.
CCTV - kamerové systémy